27 listopada 2016

Ciekawostki o Malborku

Każdy słyszał chyba o malborskiej twierdzy. Jest to najbardziej okazała i największa budowla w Malborku, jednocześnie bardzo popularna wśród turystów. Dostać się możemy do niej wychodząc ze Średniego Zamku. To właśnie tu kryje się najwięcej intrygujących tajemnic, które nieraz były poruszane filmach, a nawet polskich lekturach szkolnych. Mury i fosy otaczające zamek nigdy w swojej historii nie przepuściły tu nikogo. Nawet w 1410 roku, kiedy to wojska polskie kierowanie przez Jagiełłę chciały szturmem zając ten obiekt, nie udało się to. Podczas wojny 13-letniej również dzielnie broniły swojego zamku.

Kazimierz Jagiellończyk w połowie XV wieku najzwyczajniej w świecie odkupił od Krzyżaków zamek. Dzięki temu król stał się pierwszym polskim władcą, który mógł pełnoprawnie i bez kompleksów wjechać na dziedziniec krzyżackiego zamku. Zamek ma to wszystko, czego oczekujemy oglądając filmy i czytając książki na ten temat. Na początku wita nas zwodzony most – w pełni autentyczny. Później przechodzimy przez dwie bramy, w których znajdują się kraty opuszczane. Kiedy przejdziemy przez wszystkie stopnie, ukazuje nam się brukowy dziedziniec. Największy z trzech zamków stał się spichlerzem w XVIII wieku. Tak więc turyści muszą liczyć się z tym, że to co widzą, jest tylko odtworzeniem tego, co kiedyś tu się znajdowało. Nad pracami konserwatorskimi czuwali polscy i niemieccy inżynierowie i rekonstruktorzy. Kiedy opuścimy dziedziniec mamy szansę zobaczyć klasztorną kuchnię. Mamy tutaj w pełni autentyczne przedmioty, a nawet jedzenie. To drugie niestety to tylko wizualne atrapy. Jadnak patrząc na to możemy poczuć tamtejszy klimat, prócz zapachu. Po wyjściu z kuchni udajemy się na górę, gdzie znajdują się pokoje i komnaty najważniejszych zakonników – tutaj mamy również w pełni urządzone pomieszczenia – meble, łóżka, a nawet pościel.

Baza noclegowa Malborka (meteor – noclegi), hotele, restauracje i wszelkie atrakcje poza zabytkami, to jedynie uzupełnienie, dające komfort wypoczynku w tym miejscu. Reszta potencjału jest w pełni wykorzystana, dlatego przyjeżdża tu tak dużo osób, mimo że miasto w większości jest stworzone dla miłośników konkretnego działu historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>