23 listopada 2016

Historyczne i przyrodnicze walory Mazur

Mazury to interesująca kraina historyczna, która dzisiaj słynie przede wszystkim z wielu jezior. Każdego roku przyjeżdżają tutaj dziesiątki tysięcy turystów, którzy chcą spędzić aktywnie czas na wodzie lub np. pojeździć po okolicy na rowerze. Ale Mazury to także wiele pięknych zabytków, wartych odwiedzenia.

W każdym mieście czeka na nas także rozbudowana baza noclegowa. Czy będzie to Olsztyn, Mikołajki, Giżycko, Ełk czy Węgorzewo, to wszędzie znajdziemy miejsca, gdzie oferuje się noclegi dla turystów (spis). Mazury oferują nie tylko noclegi w pensjonatach czy prywatnych kwaterach, ale także dużych ośrodkach wczasowych i luksusowych hotelach.

Jedną z tutejszych atrakcji turystycznych jest Mazurski Park Atrakcji w Gierłoży koło Kętrzyna. Park, zwany także Mazurolandią, to miejsce, gdzie zobaczyć można liczne miniatury zabytków Warmii i Mazur. Znajdują się tutaj także m.in. Park Rozrywki dla dzieci, grodzisko rycerskie oraz Park Militariów, gdzie są eksponaty z czasów II wojny światowej. W tym miejscu są także organizowane różne wydarzenia kulturowe, a przy okazji możemy się dowiedzieć wiele o historii tego regionu.

Mazurski Park Atrakcji jest takim miejscem, gdzie dobrze zacząć swoją przygodę z poznawaniem Krainy Tysiąca Jezior. W okolicach znajdziemy też wiele zabytkowych konstrukcji, jak np. zamek w Kętrzynie. Pierwsza krzyżacka strażnica pojawiła się w tych stronach na początku XIV stulecia. Obecny zamek zbudowano trochę później. Mieściły się tutaj biura i mieszkania ważnych urzędników. W czasie II wojny światowej konstrukcja spłonęła, ale po wojnie została odbudowana. Dzisiaj mieści się tutaj Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Innym obiektem historycznym, który warto zobaczyć, jest Twierdza Boyen w Giżycku. Powstała ona w połowie XIX wieku jako część pruskich umocnień. Do jej budowy użyto czerwonej cegły oraz głazów narzutowych, a całość wzmocniono wałami ziemnymi. Dzisiaj są to jedne z najlepiej zachowanych fortyfikacji z tego czasu na terenie naszego kraju. W odrestaurowanych wnętrzach działa teraz m.in. muzeum, galeria oraz hostel.

Innym ciekawym zamkiem jest ten, który znajduje się w miejscowości Ryn. Powstawał od końca XIV wieku, a dzisiaj we wnętrzach działa wysokiej klasy hotel, gdzie znajduje się także basen, sauny, kręgielnia, restauracja i salon spa. Na szczęście część pomieszczeń można zwiedzać w czasie sezonu turystycznego. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika, który opowiada o najciekawszych faktach z historii zamku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>