25 stycznia 2017

Malownicze rejony Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska to jedno z bardziej interesujących miejsc w Polsce. Z roku na rok można zauważyć coraz więcej turystów, zainteresowanych tym regionem. Obszar ten znany jest z malowniczych krajobrazów, niczym nieskalanej przyrody oraz ciekawych pod względem historycznym i architektonicznym zabytków. Na co warto zwrócić tutaj uwagę?

Koniecznie należy udać się do Jaskini Łokietka, zwanej też Grotą Łokietka oraz Jaskinią Królewską. Jest to najbardziej znana jaskinia na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Prawdopodobnie ukrywał się tu Władysław Łokietek, gdy trwały walki z czeskim królem Wacławem II, który ubiegał się o polski tron. Jaskinia wydrążona jest w jurajskich wapieniach, a długość całej sieci korytarzy oraz komór wynosi ponad 300 metrów. Składa się ona głównie z dwóch ogromnych komór oraz jednej nieco mniejszej. Każda z nich ma swoją nazwę, są to: Sala Rycerska, Sypialnia, Kuchnia. W grocie udało się odnaleźć między innymi kości jaskiniowego niedźwiedzia oraz różnych innych zwierząt. Co ciekawe odnaleziono także ludzkie szczątki i przedmioty z czasów paleolitycznych. Można podziwiać tu szatę naciekową ze stalaktytami. Niestety, sporo takich tworów zniszczono w XIX wieku, kiedy to była udostępniona bez żadnych ograniczeń.

Oprócz tego warto zobaczyć zamek królewski w Ojcowie, który wzniesiony został w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Budowla jest murowana, a na cześć Władysława Łokietka Kazimierz nazwał ją "ojciec u skały". Mieści się ona na stromej skale, której wierzchowina jest bardzo płaska. Zamek był siedzibą starostów. Na początku XVII wieku przeprowadzono remont i powstał również mieszkalny budynek oraz barokowa kaplica. Podczas wojen ze Szwecją został zniszczony, ale odbudowano go. Obecnie w gotyckiej bramie wjazdowej mieści się Muzeum Regionalne. Na uwagę zasługuje także okazała baszta. Zachowały się fragmenty murów, domu mieszkalnego, kaplicy zamkowej, studnia.

Warto także wybrać się do Jaskini Nietoperzowej, w której żyją dwa gatunki tych ssaków: podkowce oraz nocki. Odnaleziono tu także wiele śladów po plejstoceńskich zwierzętach oraz ślady człowieka. Do zwiedzania udostępniona jest oświetlona duża grota.

Do Jury warto wybrać się z całą rodziną. Umożliwia to rozbudowana baza noclegowa [➔noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska]. Warto wiedzieć, że kraina ta oferuje noclegi zarówno w hotelach, pensjonatach, jak i gospodarstwach agroturystycznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>