27 grudnia 2016

Obiekty sakralne w Katowicach

Turystyka sakralna oraz zabytki z nią związane są niewątpliwie bardzo popularnym w ostatnich latach trendem. Katowice oraz zagospodarowana na ich terenie baza noclegowa oferuje wiele doświadczeń i możliwości dla turysty, lubującego się w tym sposobie spędzania wolnego czasu. Chcąc odwiedzić najważniejsze obiekty, warto zarezerwować nocleg w mieście Katowice.

Choć to budynek archikatedry pod wezwaniem Chrystusa Króla jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Katowicach, może zaraz za Spodkiem, to jednak nie o nim będzie mowa w tym opisie. Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach, potocznie zwany "Mariackim" jest najstarszym murowanym kościołem w Katowicach. Wzniesiono go na przestrzeni lat 1862 do 1870 roku, a jego projektantem był Langer z Wrocławia. Wydobywany na Śląsku dolomit był głównym surowcem wykorzystanym do wzniesienia murów. Został on wybudowany w stylu neogotyckim i jest perełką tego okresu w tych regionach. W dwuleciu 1938 oraz 1939 powstały, wykonane przez firmę z Krakowa witraże, a dokładnie cykl 16 witraży w stylu secesyjnym o charakterze symbolicznej. W czasach w których powstawały, były one jednymi z najbardziej innowacyjnych.

Nawa główna zaopatrzona jest w serię obrazów z lat 1928 do 1930, których autorem jest Jerzy Unierzyński. Kolejnymi dziełami sztuki, które warto zobaczyć w tym miejscu są witraże, wykonane przez Wilhelma Ritterbacha pochodzącego z niemieckiej Kolonii. Idąc dalej, na ścianach wewnątrz budynku znajdują się rzeźby króla Dawida i świętej Cecylii. Epoka gotycka charakteryzowała się wieloma detalami architektonicznymi umieszczonymi na zewnątrz bryły kościoła, tak oto występują tu liczne przypory, rzygacze, oskarpowanie umieszczone na elewacjach bocznych. Jakiś czas temu elewacja kościoła została poddana procesowi odnowienia, czego skutkiem było obniżenie walorów estetycznych tego miejsca.

Miejscem, które cechuje się znacznym kontrastem, w stosunku do wcześniej opisywanego, jest drewniany kościół św. Michała, który zlokalizowany jest w parku Tadeusza Kościuszki. Jego konstrukcja powstała metodą zrębową w 1510 roku. Od XVIII do XIX wieku został on powiększony o kruchtę oraz zakrystię, natomiast wcześniej znajdował się we wsi Syryna, skąd w 1938 roku został przeniesiony do wcześniej wspomnianego parku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>