9 sierpnia 2016

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Przeglądając pocztówki, widokówki lub po prostu pamiątki z Warszawy, jak refren w piosence powtarza się na nich jeden motyw – Pałac Kultury i Nauki. Jest to najwyższy budynek w Polsce. Liczy 237 metrów wysokości. Znajduje się na placu Defilad w śródmieściu Warszawy. Budynek był prezentem od narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Zaprojektował go radziecki architekt Lew Rudniew. Wzorował się na rosyjskich drapaczach chmur, które z kolei wzorowane były na amerykańskich konstrukcjach. W efekcie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest połączeniem socrealizmu i historycyzmu. Budowa trwała zaledwie trzy lata i zakończyła się w 1952 roku. Obecne w budynku znajdują pomieszczenie biurowe, siedziby firm i instytucji, kina, teatry, księgarnie, uczelnia wyższa Collegium Civitas oraz siedziba władz Polskiej Akademii Nauk.

W pałacu organizowane są targi i wystawy. W budynku znajduje się sala konferencyjna mogąca pomieścić trzy tysiące osób, Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji oraz basen. Przed głównym wejściem umieszczono dwie rzeźby – Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika. Ciekawostką jest fakt, że na -2 poziomie pałacu mieszka 11 kotów. Na jednym z dachów budynku urządzono pasiekę. Dzisiaj obiekt budzi wiele kontrowersji. Ma co najmniej tyle samo zwolenników co przeciwników. Zwolennicy twierdzą, że obiekt stał się już jednym z symboli stolicy, poza tym pełni wiele użytecznych funkcji. Przeciwnicy uważają, że pałac jest symbolem dominacji Związku Radzieckiego nad Polską – część z nich chce przekształcić pałac w muzeum, niektórzy domagają się nawet zburzenia budynku.

Pałac to też jeden z najczęściej odwiedzanych punktów widokowych w Warszawie. Na trzydziestym piętrze budynku, na wysokości 114 metrów znajduje się taras widokowy. Podziwiać można stąd panoramę miasta zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Na taras można wjechać windą. W okolicy pałacu znajduje się baza noclegowa i gastronomiczna. Z pałacem sąsiaduje Centrum Handlowe Złote Tarasy – największa galeria handlowa w stolicy. Działa tam kino, gastronomia i najróżniejsze sklepy. Najbliżej położony jest pięciogwiazdkowy hotel Inter Continental Warszawa. Ceny w nim zaczynają się już od niecałych 400 złotych. Kilkaset metrów dalej znajduje się Hotel Mercure Warszawa Centrum. Jedna gwiazdka mniej sprawia, że najniższa cena to 280 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>