25 stycznia 2017

Pojezierze Kujawskie od kuchni, czyli zaglądamy do najczystszych jezior w Polsce

Poziom czystości polskich jezior pozostawia wiele do życzenia. Nic więc dziwnego, że turyści szukają takich miejsc do wypoczynku nad jeziorami, które wprowadzą nieco świeżości i zapewnią zupełnie nowe doznania. Ostatnimi czasy, coraz większą popularnością, cieszą się jeziora na Pojezierzu Kujawskim; przez wiele dekad były zaniedbane i niedoceniane przez turystów, obecnie jednak powoli świętują swój nowy triumf.

Gdzie jechać?

Osoby po raz pierwszy wyjeżdżające na wakacje na Pojezierze Kujawskie mogą się czuć trochę zdezorientowane i często mylić je z całym obszarem Kujaw. Warto więc wiedzieć, które miejsca zalicza się do pojezierza i gdzie znajdują się największe bazy noclegowe tego obszaru (zobacz Kujawy na meteor-turystyka.pl). Przykładowo licząc na wypoczynek w ustronnym i cichym miejscu warto wybrać się do Piotrkowa Kujawskiego lub Sompolna, gdzie ruch turystyczny jest niewielki. Jeśli jednak kogoś interesują noclegi w nieco większych miastach jak Gostynin czy Radziejów, to musi się liczyć przede wszystkim z dużą ilością turystów, ale i dużą liczbą oferowanych atrakcji. Oprócz dostępu do jezior i stawów wędkarskich, na turystów czekają też inne rozrywki: atrakcje historyczne i architektoniczne oraz przede wszystkim imprezy kulturalne, koncerty, festyny i festiwale muzyczne. Popularnym miejscem kultu religijnego jest z kolei wieś Brdów z sanktuarium katolickim. Z kolei kiedy pogoda nie dopisze i kąpiel w jeziorze lub pływanie łódką będzie wykluczone zawsze można wybrać się do większych miast Kujaw – chociażby do Bydgoszczy – i zwiedzić tamtejsze zabytki, które pochodzą nawet z początku renesansu w Polsce.

Atrakcja główna

Niewątpliwie jednak podstawową atrakcję Pojezierza Kujawskiego stanowią tutejsze jeziora. Jezioro Brdowskie, Długie Jezioro, Jezioro Lubienieckie, Jezioro Głuszyńskie czy Jezioro Świesz, to tylko kilka z licznych propozycji dostępnych dla turystów. Nad każdym zbiornikiem wodnym znajduje się baza noclegowa składająca się głównie z domków drewnianych i letniskowych oraz pól campingowych i namiotowych. Tylko w większych miastach spotkać można pensjonaty oraz ośrodki zajmujące się organizacją kolonii lub obozów młodzieżowych. Większość turystów kieruje się najczęściej do głównych ośrodków miejskich, gdzie prócz bazy noclegowej mają również bazę restauracyjną. Nad mniejszymi jeziorami lub na wsiach trzeba się z kolei liczyć z koniecznością samodzielnego zadbania o wyżywienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>