22 grudnia 2016

Rys historyczny i kulturalny Polskiej Stolicy Gór

Trudno szukać w Polsce równie pięknych miejsc, co znaleźć można w Tatrach. Są tu idealne miejsca na długie wędrówki po górskich szczytach i dolinach. Towarzyszyć nam tu będzie piękna i niepowtarzalna przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tutejsze miejscowości są nastawione na ruch turystyczny, zarówno latem, jak i zimą. Najlepiej ze wszystkich przygotowało się Zakopane. Tutejsza baza noclegowa pozwala przyjąć każdego roku prawie trzy miliony zwiedzających. Różnorodne oferty (dostępne na ) proponują zakwaterowanie w praktycznie każdym wariancie cenowym, w wielu ciekawych lokalizacjach, a obiekty te prześcigają się między sobą dodatkowymi atrakcjami. Dostępne są w wielu ośrodkach baseny, siłownie, salony odnowy biologicznej, miejsca na grilla. Organizowane są także zimowe kuligi oraz pokazy związane z kulturą Podhala.

Wiele z tych ostatnich przedstawia także tutejsze Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. Powstało ono w roku 1888 i jest jednym z najstarszych regionalnych muzeów w Polsce. Znajdziemy tu wszystko, co związane z kulturą góralską – ludowe stroje, wyroby ludowej sztuki oraz zbiory związane z przyrodą Tatr i powstaniem oraz działalnością Tatrzańskiego Parku Narodowego. Muzeum, oprócz głównego budynku posiada także kilka filii. Jedną z nich jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego, które poświęcone jest tutejszej architekturze, tak charakterystycznej dla domów znajdujących się na terenie Zakopanego, jak i całego Podhala. Sam budynek, w którym mieści się muzeum, także został wybudowany w tym stylu. Znajdziemy jednak w mieście i inne muzea, z których część poświęcona jest słynnym Polakom, którzy kiedyś związali się z Zakopanem. Są tu więc zbiory poświęcone Kornelowi Makuszyńskiemu oraz Janowi Kasprowiczowi. Można tam zobaczyć przedmioty związane z ich twórczością, ale także rzeczy prywatne, które kiedyś wypełniały ich mieszkania. W Muzeum Karola Szymanowskiego można dla odmiany podziwiać pianino, na którym powstawały utwory tego słynnego kompozytora. W Zakopanem znajdują się także obiekty sakralne o ciekawej historii. Jednym z nich jest sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które powstało na Krzeptówkach. Nie jest to może obiekt bardzo stary, ale istotny dla osób wierzących. Powstał on na pamiątkę nieudanego zamachu na Papieża Jana Pawła II, który odwiedził to miejsce kilka lat później, w trakcie jednej z pielgrzymek do Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>