7 stycznia 2017

Tajemnice zamku w Niedzicy

Położony niezwykle malowniczo na skarpie wychodzącej na Jezioro Czorsztyńskie, utworzone współcześnie przez zaporę na Dunajcu, zamek w Niedzicy należy do najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Obiekt ten „grał” w produkcjach filmowych i telewizyjnych, takich jak „Zemsta”, „Janosik”, „Wakacje z duchami”. Należy też do polskich zamków, które według przekazów uznawane są za nawiedzane przez „białe damy”.

Tutejszy duch, podobno czasem spotykany na dziedzińcu, to księżniczka Inków, którą z Niedzicą połączyła historia rodzinna. Według opowieści, która nie została nigdy potwierdzona, wszystko zaczęło się, gdy Sebastian Berzeviczy, potomek założycieli średniowiecznej fortecy, wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie ożenił się z miejscową dziewczyną. Ich córka, Umina, wyszła za bratanka przywódcy rewolty przeciw Hiszpanom, podobnie jak on nazywającego się Tupac Amanu. Tupac, jedyny żyjący następca tronu Inków, został zamordowany w Wenecji, a Umina trafiła pod opiekę kuzyna swojego ojca, który za zgodą obecnie tam panującego rodu umieścił ją wraz z synem w zamku w Niedzicy. Księżniczka Inków została jednak i tu odnaleziona. Ją samą zasztyletowano, a mały Antonio, odtąd zwany Antoninem Beneszem, został adoptowany przez rodzinę i zamieszkał na Morawach. Według legendy Umina i jej syn mieli być strażnikami i dziedzicami sporządzonego za pomocą kipu – pisma węzełkowego – testamentu Inków, wraz z mapą wskazującą drogę do skarbu zatopionego w jeziorze Titicaca. Niestety, jeżeli testament istniał naprawdę, to zaginął bezpowrotnie. Ostatnią osobą, która miała go widzieć, był Andrzej Benesz, potomek rodu, który miał znalezione kipu zaprezentować na zamku w 1946 roku. Podobno testament miał zostać przeklęty przez inkaskich kapłanów. Nie wiadomo czy w tej historii kryje się prawda, pewności nie ma nawet co do samych koligacji rodzinnych z ludem Ameryki Południowej, a nawet jeśli takie istniały, nie dowiemy się nigdy czy sama księżniczka i rodzina Sebastiana Berzeviczego wierzyli w istnienie skarbu. Historia ta, która spopularyzowana została w XX wieku, przyciąga jednak turystów i miłośników tajemnic.

Niedzica jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie zawiedzie. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu dobre miejsce dla siebie. Rezerwacji noclegów można dokonać przez internet – wystarczy wpisać hasło: "noclegi Niedzica" w wyszukiwarkę internetową, a pokaże nam się sporo wyników ofert miejsc do spania. Noclegi znajdziemy tu w licznych hostelach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Z pewnością każdy wybierze coś dla siebie.

Tomaszewski Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>