7 lutego 2017

Uroki okolicy Istebnej

Istebna to wieś, która leży w województwie śląskim i jest bardzo popularna wśród turystów. Słynie przede wszystkim z wielu godnych uwagi zabytków oraz niezwykle urokliwej okolicy. Co warto szczególnie zobaczyć, będąc w Istebnej?

Warto wybrać się między innymi do Cieszyna, który leży u podnóża Beskidu Śląskiego. Podobno właśnie tu w IX wieku spotkali się trzej bracia i z tej radości założyli Cieszyn. W tym legendarnym miejscu znajduje się zresztą Studnia Trzech Braci. Cieszyn na dwie części dzieli rzeka, a jedna z nich jest czeska. Jednak to właśnie po polskiej stronie można podziwiać przepiękną starówkę, mającą wartość historyczną. Na uwagę zasługuje także zabytkowy Teatr im. Adama Mickiewicza i Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które swoje oddziały ma również w innych miejscowościach. Znajduje się w nim kilkadziesiąt tysięcy cennych eksponatów, przede wszystkim archeologicznych, ale i kartograficznych.

Kolejnym ciekawym miejscem jest rezerwat na Górze Tuł, który jest przede wszystkim rezerwatem florystycznym. Można podziwiać tu aż kilkadziesiąt gatunków storczyków oraz różnych innych rzadkich roślin. Szczególnie pięknie jest tu wiosną, kiedy wszystko rozkwita. Poza tym ze szczytu tego wzniesienia można zobaczyć niezwykle urokliwą panoramę.

Nie można także zapomnieć o wizycie w Wiśle, która jest słynnym beskidzkim uzdrowiskiem. Zresztą właśnie tu mieszka nasz wielki mistrz – Adam Małysz i to dzięki niemu miejscowość ta jest tak znana. W sierpniu odbywa się w tym rejonie Tydzień Kultury Beskidzkiej, czyli impreza folklorystyczna, która jest słynna w całej Europie. Oczywiście koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Beskidzkie, które swoją siedzibę ma w drewnianej osiemnastowiecznej karczmie. Słynie ono przede wszystkim z ciekawych eksponatów etnograficznych. Szczególnie interesujące jest wnętrze regionalnej chaty, stroje góralskie itd. Oprócz tego warto zobaczyć zameczek prezydenta RP, który wybudowano w dwudziestoleciu międzywojennym oraz dziewiętnastowieczny kościół ewangelicko-augsburski. W jego kruchcie utworzono ekspozycję starych protestanckich druków.

Jak widać, Istebna jest świetnym punktem wypadowym, ponieważ leży bardzo blisko innych ciekawych dla turystów miejscowości. To również doskonała baza noclegowa, a Istebna oferuje noclegi na naprawdę wysokim poziomie. Z pewnością każdy będzie miło wspominał takie wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>