19 grudnia 2016

Zabytki Bielska-Białej, podbeskidzkiego Wiednia

Bielsko-Biała to miasto o historii dosyć niezwykłej, bowiem miejscowości, które dały mu początek, leżały po dwóch stronach granicy regionów. Bielsko znajdowało się, tak jak dziś cała aglomeracja, na Śląsku, Biała natomiast w Małopolsce. Połączone tworzą jeden organizm, choć w wielu miejscach widać, że zachowały swój odrębny charakter. Całość reprezentuje bogatą i urozmaiconą architekturę, z licznymi przykładami secesji i eklektyzmu – stąd miasto porównywane bywa do Wiednia.

Najstarszą i jednocześnie najbardziej okazałą budowlą jest bielski zamek Sułkowskich. Położony na wzgórzu w centrum miasta, swoją historią sięga XIV wieku, jednak był kilkukrotnie przebudowywany – po raz ostatni w połowie XIX wieku, z tego czasu pochodzi m.in. jego dzisiejsza eklektyczna fasada. Z warowni granicznej stał się rezydencją szlachecką, a dzisiaj mieści się tutaj Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, z oryginalnymi dawnymi wnętrzami, rozmaitymi kolekcjami zabytków oraz sztuką współczesną. Stąd, mijając po drodze gmach Teatru Polskiego z narożną kopułą, dotrzemy urokliwą ulicą Podcienie na Rynek. Rozległy plac z zabytkowymi kamieniczkami i fontanną Neptuna, zrewitalizowany z wykorzystaniem nowoczesnych elementów i zabezpieczeniem starych, zachęca do zatrzymania się na ławce czy w jednym z ogródków skupionych w jego pierzejach restauracji i kawiarni. Stąd niedaleko do katedry p.w. św. Mikołaja, której wieża widoczna jest z Rynku. Pierwotnie gotycka świątynia została wybudowana w latach 1443-47. Na początku XX wieku przebudowano ją według projektu wiedeńskiego architekta Leopolda Bauera. To dzięki niemu zyskała zwracającą uwagę wieżę, wzorowaną na kościołach włoskich, a szczególnie na dzwonnicy z weneckiego Placu Św. Marka.

Bielsko-Biała ma też wiele innych ciekawych zabytków architektury – m.in. neorenesansowy ratusz, piękny budynek dworca, liczne kamienice i wille – nie sposób nie zauważyć Kamienicy Pod Żabami [wikipedia.org/wiki/Kamienica_Pod_%C5%BBabami], gdzie dawniej mieściła się winiarnia. Spośród architektury przemysłowej wiele zabytków Bielsko-Biała zawdzięcza rozwojowi sukiennictwa w XIX wieku. Do nich należy dawna fabryka, gdzie znajduje się dzisiaj ciekawie urządzone Muzeum Techniki i Włókiennictwa.

Miasto ma bardzo urokliwą starówkę i wiele wspaniałych budowli, ponadto odbywa się tutaj wiele wydarzeń kulturalnych, jak festiwale jazzowe czy Tydzień Kultury Beskidzkiej. Jest też miejscem na wypady w góry, a w obrębie samego miasta można wspiąć się lub wjechać kolejką na liczącą 1028 m n.p.m. Szyndzielnię. Jest tu rozbudowana baza noclegowa [] z różnymi obiektami – hotelami, hostelami, pensjonatami, schroniskami i prywatnymi kwaterami oferującymi noclegi. Bielsko-Biała ma połączenia kolejowe z wieloma miastami, od Szczecina, Gdańska, przez Wrocław, Kraków i Katowice po czeski Cieszyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>