16 grudnia 2016

Żydowskie getto w Radomiu

Mówią, że Polska jest długa i szeroka. Mamy mnóstwo różnych miast, różne kultury i historie. Jednak są wspólne mianowniki łączące Radom ze wszystkimi innymi miastami Polski, a przynajmniej ich znaczną częścią. To tu właśnie podczas II wojny światowej były budowane żydowskie dzielnice, czyli najoględniej mówiąc getta. Radom jest świadkiem historii. Nie był nigdy bierny, nie pełnił roli szarej eminencji – zawsze brał czynny udział w kreowaniu polskości i suwerenności, dlatego należy mu się szacunek.

Kiedy w okolicach Radomia utworzono Generalną Gubernię to wiadomym było, że Żydzi i ich kultura będzie w drastyczny sposób likwidowana. Dobrze wiemy, jak to wszystko się odbywało. Niemcy konsekwentnie dążyli doi realizacji swoich obrzydliwych planów i niestety dobrze im to szło. Do tej pory Żydzi byli bardzo ważni w kulturze, a przede wszystkim gospodarce i usługach Radomia. Po tych wydarzeniach nakazano wszystkim Żydom noszenie opasek z syjońską gwiazdą. Nie wolno im było korzystać z komunikacji miejskiej, a jeżeli tak, to były wytyczone miejsca dla Żydów. Wszelkie uchybienia lub niepoddawanie się „przepisom” były karane śmiercią. Obowiązkowa była również niewolnicza praca. Każda osoba powyżej 12 do 60 roku życia musiała pracować. Kiedy ktoś nie posłuchał się nakazu, był skazywany na 10 lat więzienia. W mieście miały miejsce dwa obozy przymusowej pracy. Później wprowadzono zamknięte dzielnice, z których Żydzi nie mieli prawa wychodzić bez przepustki. Getta w Radomiu dzieliły się na dwie części – mniejszą i większą. Mieściło się w nich prawie 30 tysięcy osób, dlatego też łatwo można się domyśleć, że pojęcie czystości i komfortu nie istniało. Dziś w niektórych miejscach miasta możemy obserwować pozostałości po dawnych murach. Jest to dosłowna lekcja historii, pokazująca przez co przeszło miasto i jego mieszkańcy.

Radom jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Szeroki wachlarz miejsc noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.  Radom zaprasza i oferuje liczne hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Rezerwacji miejsc noclegowych można dokonać przez internet. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać hasło: „noclegi Radom”, a otrzymamy wiele ofert miejsc do spania. Każdy turysta z pewnością znajdzie tu odpowiednie dla siebie noclegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>